Green Blue Red

Профілактика туберкульозу в Україні – без коментарів

PDFPrintE-mail

20 квітня 2010 року на засіданні Національної ради з питань протидії туберкульозу і ВІЛ-інфекції/СНІДу українськими неурядовими протитуберкульозними організаціями підняте питання щодо недостатньої кількості вакцини БЦЖ для дітей та підлітків.

27 квітня 2010 року Міністерством охорони здоров’я України під час брифінгу була оприлюднена інформація про те, що в Україну поступила вакцина, як датського виробництва (вона вже розвезена по регіонах), так і вакцина російського виробництва, яка ще розвозиться.

6 травня 2010 року керівник програми «Подолання епідемії туберкульозу в Донецькій області» у Фонді Рината Ахметова «Розвиток України» Денис Денисенко повідомив, що у Донецькій області в червні поточного року для новонароджених не буде протитуберкульозної вакцини. За його словами, сьогодні «з вакциною складності: у регіоні створилася дуже критична ситуація - наступного місяця для новонароджених дітей не буде вакцини протитуберкульозної».

 

 

Протитуберкульозні вакцини - чи достатньо їх в Україні?

Саме це питання було підняте співголовою Коаліції організацій "Зупинимо туберкульоз разом" головою правління Міжнародної журналістської асоціації "Здоров'я без кордонів" Ігорем Горбасенко на засіданні Національної ради з питань протидії туберкульозу і ВІЛ-інфекції/СНІДу 20 квітня 2010 року під головуванням Віце-прем'єр-міністра України Володимира Семиноженка.

Незважаючи на постійні ствердження представників влади про 100% забезпечення протитуберкульозними вакцинами, це питання викликає занепокоєння представників громадських організацій. Адже, за наявною інформацією, на поточний момент в Київській, Рівненській, Хмельницькій, Чернігівській, Донецькій областях та м. Севастополь вакцина БЦЖ відсутня в достатній кількості.

Завдяки ініціативі громадськості, питання закупівель протитуберкульозних препаратів, в тому числі вакцин, згідно протокольного рішення Національної ради, буде розглядатися на кожному засіданні Національної ради.

Україна ніколи не подолає епідемії туберкульозу,

якщо державні інституції будуть реагувати лише на факт захворювання, тобто на наслідки, і не будуть протидіяти причинам захворювання.

Одним із найважливіших і ефективних методів профілактики туберкульозу є вакцинація.

Нікого не дивує, що Україна займає одне із провідних місць в Європі по темпам розповсюдження туберкульозу, тому що маємо наступну ситуацію із забезпеченням вакцинами:

 

Рік

Тип вакцини

Закуплена кількість

доз

Всього закуплена кількість

доз

Потреба

доз

% від потреби

2007

БЦЖ SSI

164 000

213 280

2 700 000

7,9

БЦЖ-М

49 280

2008

БЦЖ SSI

582 918

685 543

2 700 000

25,4

БЦЖ-М

102 625

2009

БЦЖ SSI

497 940

624 480

2 700 000

23,1

БЦЖ-М

27 000

БЦЖ

99 540

2010

БЦЖ SSI

601 784

882 015

2 700 000

32,7

БЦЖ-М

72 586

БЦЖ

207 645

Вакцина БЦЖ SSI (штам Копенгаген 1331) - виробництва Данії – за ціною 17,6 грн. за 1 дозу.

Вакцина БЦЖ - виробництва Росії – за ціною 1,25 грн. за 1 дозу.

Вакцина БЦЖ-М (вакцина із зменшеним вмістом антигену для дітей з протипоказаннями) - виробництва Росії – за ціною 1,25 грн. за 1 дозу.

Річна потреба доз розраховувалася наступним чином: середня чисельність вікових груп (новонароджені, діти 7 та 14 років) 450 000 х 3 (рази введення вакцини) х 2 (кількість доз на 1 щеплення) = 2 700 000 доз на рік.

 

Хто відповість за невиконання закону?

Згідно із ст. 27 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», а також Наказу МОЗ № 48 від 2006 року «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів», в Україні проводиться триразове щеплення: при народженні – вакциною БЦЖ SSI (Данія), та ще 2 рази – в 7 та 14 років – вакциною БЦЖ та БЦЖ-М (Росія).

Очевидно, що в кращому випадку вакцинується третина дітей та підлітків.

Питання вакцинації знаходяться під контролем санітарно-епідемічного підрозділу МОЗ України (перший заступник Міністра охорони здоров’я України – Головний державний санітарний лікар України Г.С. Рожков).

 

Соціально-правові наслідки відсутності вакцинації

викладені в ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» - «Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється.»

Тобто ані дитячий садок, ані школа тепер для них де-юре недосяжні.

А діти, що виписуються із пологового будинку без відповідного захисту, мають найвищі шанси на зараження туберкульозом та найменші шанси на видужання.

 

Деякі аспекти невиправданих багатомільйонних

перевитрат державного бюджету.

Методика застосування вакциною БЦЖ згідно із п. 2.8. ст. 2 Інструкції про застосування вакцини туберкульозної БЦЖ і БЦЖ-М (наказ МОЗ № 233 від 29.07.1996 р.) передбачає, що «Для одного щеплення стерильним шприцом набирають 0,2 мл (2 дози) розчиненої вакцини, потім частину її випускають через голку, щоб витіснити і підвести поршень шприца під потрібне градуювання – 0,1 мл.»

Тобто методика передбачає, що з року в рік виливається половина закупленої вакцини. Раніше це могло бути якось виправдано, але тепер в Україні і в світі застосовуються шприци з фіксованою дозою забору (0,05 або 0,1 мл.).

Проте, Постійний тендерний комітет МОЗ України досі не вирішив питання щодо закупівлі зазначених засобів введення вакцини, хоча відповідні чисельні звернення надходили від спеціалістів в галузі охорони здоров’я.

Використання таких шприців дало б змогу застосовувати вакцину в повному обсязі, а не виливати мільйони гривень державного бюджету до каналізації.

Також невиправданим і незрозумілим є той факт, що для російської дешевої вакцини, яка використовується для ревакцинації, та показала свою ефективність протягом багатьох років, грошей весь час не вистачає.

 

Що маємо:

Складається враження, що в результаті дій відповідних посадових осіб, уповноважених державою, наражаються на смертельну небезпеку українські діти та підлітки - тобто наше майбутнє.

 

 

БЦЖ-вакцина вже завезена в Україну – З.Митник

 

Міністр охорони здоров’я України Зіновій Митник повідомив сьогодні під час бифінгу, що в Україну поступила БЦЖ-вакцина датського та російського виробництва, яка, зокрема, досі розвозиться по регіонах, передає кореспондент ІМК.

"У нас були певні затримки по закупівлі вакцини БЦЖ, але на сьогодні ситуація вирівнялася і в Україну поступила вакцина, як датського виробництва (вона вже розвезена по регіонах), так і вакцина російського виробництва, яка ще розвозиться", - наголосив міністр.

Джерело: ІМК

 

06.05.2010 03:10

Виникла критична ситуація з протитуберкульозною вакциною

У Донецькій області в червні поточного року для новонароджених не буде протитуберкульозної вакцини.

Про це повідомив кореспонденту УНІАН керівник програми «Подолання епідемії туберкульозу в Донецькій області» у Фонді Рината Ахметова «Розвиток України» Денис ДЕНИСЕНКО.

За його словами, сьогодні «з вакциною складності: у регіоні створилася дуже критична ситуація - наступного місяця для новонароджених дітей не буде вакцини протитуберкульозної».

Д.ДЕНИСЕНКО нагадав, що «така сама ситуація була минулого місяця, однак тоді фонд закупив вакцину для всіх новонароджених в області».

Водночас він наголосив, що тут фонд не може повністю замінити функції держави і постійно забезпечувати регіон вакциною. «Ми не можемо постійно підміняти державу. Закупівля для новонароджених до 10 тисяч доз вакцин коштує десь 70 тис. грн. І якщо ми кожного місяця закуплятимемо вакцину, нам не вистачить на ту саму підтримку лікарів і закупівлю обладнання», - пояснив Д.ДЕНИСЕНКО, підкресливши, що «це функція держави, і вона виконується погано».

постiйна адреса статтi: http://www.unian.net/ukr/news/news-375611.html

 

Коаліція організацій «Зупинимо туберкульоз разом»

 <-->

Контактна інформація: sitchen@ukr.netsitchen194@gmail.com