Green Blue Red

Зупинимо туберкульоз разом!

PDFPrintE-mail

12 травня 2010 року відбулася прес-конференція "Зупинимо туберкульоз разом", в якій взяли участь керівники Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту, представники Громадського руху "Українці проти туберкульозу", фахівці в сфері боротьби з туберкульозом, експерти.

 

Як констатовано на заході, в останні роки туберкульоз визнано однією з найактуальніших проблем сучасності в усьому світі, в Україні за минулі 15 років склалася напружена епідемічна обстановка щодо туберкульозу. Багато людей живуть на межі бідності, що сприяє поширенню туберкульозу, зокрема, серед дітей, оскільки стан здоров'я дітей є віддзеркаленням, наслідком соціально-економічних, екологічних проблем та проблем системи охорони здоров'я в країні. В результаті пророку в Україні інфікується понад 200 тис. дітей.

Значно ускладнюють ситуацію такі чинники, як швидке поширення ВІЛ-інфекції: відносний ризик розвитку туберкульозу серед ВІЛ-позитивних у 26 разів вищий, ніж серед здорових людей, у 78-85% випадків діти заражаються туберкульозом від батьків та найближчих родичів. Окрім цього, значний вплив чинять на поширення хвороби зниження життєвого рівня населення, збільшення питомої ваги соціально дезадаптованих родин; зниження санітарної та інформаційної грамотності населення тощо.

З огляду на це Міністерство України у справах сім'ї, молоді і спорту посилює роботу щодо протидії соціальним чинникам, які сприяють негативним явищам у молодіжному та підлітковому середовищі. Буде посилено профілактичні заходи та підтримку профілактичних програм, спрямованих на зміни ризикованої поведінки молоді і подолання шкідливих звичок.

Як наголошує заступник Міністра України у справах сім'ї, молоді та спорту Світлана Толстоухова: якісний контроль та обмеження поширення туберкульозу в Україні можливі за умови спільних дій, спрямованих на ефективне використання потенціалу державних та міжнародних донорських, громадських та благодійних організацій. Зразком такої роботи є щорічне підписання з 2008 року Меморандуму про взаєморозуміння та співпрацю між Міністерством і Всеукраїнською Спілкою громадських організацій "Коаліція "Зупинимо туберкульоз разом", відповідно до якого посилюється соціальна та інформаційна складові щодо запобігання поширенню туберкульозу.

На виконання Меморандуму минулого року підготовлено та розповсюджено в усіх регіонах України Інформаційний посібник з питань міжнародних стратегій протидії туберкульозу та рекомендованих стандартів надання послуг у цій галузі.

Щорічний конкурс проектів програм, розроблених неурядовими організаціями, ставить за мету популяризацію здорового способу життя, профілактику негативних явищ у молодіжному та дитячому середовищі, у 2009 році здійснювалася фінансова підтримка 8 таких програм, які реалізовувалися всеукраїнськими молодіжними та дитячими громадськими організаціями.

Сьогодні профілактична робота з формування безпечної поведінки, життєвих навичок щодо захворюваності на небезпечні інфекційні хвороби, зокрема на туберкульоз, здійснюється в усіх регіонах України.

Тільки в одній Миколаївській області обласний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді в 2009 році провів 18 виїздів, в роботі яких прийняли участь лікарі-наркологи, інфекціоністи, санологи, психологи, гінекологи, якими здійснювалася інформаційно-профілактична робота з громадськістю, в тому числі і з питань профілактики туберкульозу. Було охоплено 39437 осіб та надано 4826 індивідуальних консультацій.

Важливою складовою профілактики негативних явищ є інформаційний сегмент. Під час проведення Всеукраїнських інформаційно-просвітницьких заходів було виготовлено та розповсюджено більше 22 тисяч екземплярів інформаційно-рекламних матеріалів щодо пропаганди здорового способу життя, профілактики негативних проявів у молодіжному середовищі.

У 2009 році, за активної підтримки Міністерства організовано й проведено три Всеукраїнські інформаційно-просвітницькі акції «Вибір молоді - здоров'я», «Молодь України за здоровий спосіб життя», «Через здоровий спосіб життя - до формування нової політичної еліти», а також Всеукраїнський семінар на тему «Планування роботи і методика проведення інформаційно-просвітницьких заходів профілактичного спрямування», які є складовою планомірної, цілеспрямованої й систематичної роботи з формування здорового способу життя в підростаючого покоління.

Підписання Меморандуму про взаєморозуміння та співпрацю між Міністерством і Всеукраїнською Спілкою громадських організацій "Коаліція "Зупинимо туберкульоз разом", сприяє поєднанню зусиль у напрямку комунікації та соціальній мобілізації населення на протидію захворювань на туберкульоз, розширенню співробітництва у напрямку підвищення ефективності роботи зі ЗМІ в частині інформаційно-просвітницької роботи з пропаганди здорового способу життя і профілактики туберкульозу.

Довідка:

З 2006 року відзначається повільне зменшення показників захворюваності та смертності на туберкульоз. У 2005 році показник захворюваності становив 84,7 випадки на 100 тис. населення.

У 2009 році захворюваність на туберкульоз становила 74,4 випадків на 100 тис. населення (31807 осіб), що на 7% менше, ніж у 2008 році і на 12% менше порівняно з 2005 роком.

Близько 86% хворих на туберкульоз складають особи працездатного і репродуктивного віку.

Із всіх вперше виявлених хворих на туберкульоз у 2009 році непрацюючі працездатного віку склали 53,1%,
пенсіонери - 13,3%,
робітники - 12,1%,
вперше виявлені хворі, які зареєстровані в інших міністерствах і відомствах - 4,2%,
службовці - 3,7%,
робітники аграрного сектору - 1,3%,
особи без постійного місця проживання - 1,5%,
учні - 1,9%,
медичні працівники - 1,7%,
особи, які повернулися з місць позбавлення волі - 0,5%,
студенти - 1,9%, приватні підприємці - 0,9%, інші - 4,0 %.

Туберкульоз залишається основною причиною смерті хворих на СПІД. У 2009 році 1979 ВІЛ-інфікованих хворих померли від туберкульозу, що складає 76,4% від усіх випадків смерті від СНІДу.

Контактна інформація: sitchen@ukr.netsitchen194@gmail.com