Green Blue Red

Щодо запобігання використання благодійних коштів Глобального Фонду для отримання приватного прибутку та визначення основним реципієнтом, отримувачем коштів Глобального Фонду – Міністерство охорони здоров’я України

PDFPrintE-mail

 Президенту України

 В.О. ЗЕЛЕНСЬКОМУ

 Копія:

 • Верховна Рада України,
 • Кабінет Міністрів України, РНБО,
 • Міністерство охорони здоров’я України, Посольства країн – донорів,
 • Членам Національної ради з питань протидії  туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІД,
 • Міжнародним та українським партнерським організаціям.

Шановний пане Президенте!

Висловлюємо Вам нашу щиру повагу та звертаємося із наступним.

Сьогодні в Україні реалізується ряд гуманітарних проектів та надаються величезні безповоротні донорські кошти для реалізації заходів у сфері охорони здоров’я, в першу чергу, у боротьбі з туберкульозом та ВІЛ-інфекцією/СНІД.

Мова йде про грантові кошти Глобального Фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією (Глобальний Фонд), значна частка яких складається із внесків платників податків  Сполучених Штатів Америки.

Загальна сума безповоротної фінансової допомоги від Глобального фонду за весь період надання, сягає майже сімсот мільйонів доларів США.

Листом від 17 грудня 2019 року Глобальний фонд поінформував про виділення Україні коштів у сумі 119,5 млн дол. США на 2021 – 2023 роки та можливість отримання додаткових 16,3 млн доларів в рамках Каталітичних інвестицій.

20 грудня 2019 року відбулося засідання консультативно – дорадчого органу при Кабінеті Міністрів України - Національної ради з питань протидії  туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІД під головуванням міністерки охорони здоров’я України Зоряни Скалецької, на якому знову було прийнята рекомендація Кабінетові Міністрів України затвердити у новому гранті у 2021-2023 роках тих же самих недержавних (громадських, благодійних) організацій як основних реципієнтів ГФ, і, на додаток, трошки державної установи:

БО «100 % Життя» (раніше – БО «Всеукраїнська Мережа людей, що живуть з ВІЛ/СНІД");

БФ «Альянс громадського здоров’я»;

ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України».

В результаті багаторічного домінування недержавних організацій, зазначених вище, захворюваність на ВІЛ/СНІД і туберкульоз в Україні не тільки не зменшились, а критично збільшились, ставлячи під загрозу міжнародне співробітництво із прикордонними країнами.

Діяльність цих НДО супроводжується скандалами, пов’язаними із зловживанням донорськими коштами, які спрямовуються на отримання прибутку фізичними особами.

Так, на початку березня 2020 адвокат Президента США Рудольф Джуліані оприлюднив інформацію та задокументовані факти розкрадання американської та іншої фінансової допомоги Україні. Зокрема, в інтерв'ю, йдеться про те, що в Україні витратили близько 5,3 млрд доларів іноземної фінансової допомоги, 3 млрд з яких були американськими, при цьому немає повної звітності на ці витрати, і є підозра, що гроші просто були вкрадені.

Під час ефіру називаються конкретні організації, а саме – «Людей що живуть з ВІЛ/СНІД» (100 % життя) та персонально ім'я його керівника Дмитра Шерембея, ряд інших організацій і прізвищ. Відео з перекладом на українську мову можна завантажити на офіційному Ютуб каналі  пана Рудольфа Джуліані та переглянути за цим посиланням - https://www.youtube.com/watch?v=o7K3ucccVu8&fbclid=IwAR1MdMlKAscaYTGLuEqj9dIdnknqvmieuwC3Xiog30Y273ETmCdYgBVqbRY

Також, надаємо до Вашої уваги незалежне журналістське розслідування стосовно  запобігання розкрадання благодійних коштів, наданих виключно державі Україна, для отримання прибутку приватними особами, в рамках реалізації гранту Глобального фонду

Так, по відношенню до фактів дій БО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ» («100 % життя») здійснюється кримінальне провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань України.

Звертаємо Вашу увагу на нагальну необхідність отримання коштів Глобального Фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, цього накопичувача мільярдів доларів США, отриманих від міжнародних донорів, виключно державною інституцією (наприклад, оновленим МОЗ України, або безпосередньо оновленим Кабінетом Міністрів України), а не громадськими та благодійними неприбутковими організаціями.

Тільки Держава Україна має отримувати такі величезні гуманітарні кошти, контролювати ефективність їх використання, керувати та відповідати за впровадження державної політики в сфері протидії ВІЛ/СНІД і туберкульозу.

Ми будемо інформувати усіх Народних депутатів України щодо ситуації навколо затвердження Заявки від України до Глобального Фонду.  Народних депутатів України просимо взяти під парламентський контроль питання затвердження завдань грантів Глобального Фонду в Україні та розподілу і ефективному використанні наданих Глобальним Фондом коштів.

Зважаючи на зазначене, просимо Вас, шановний пане Президенте, взяти під свій особистий контроль питання прийняття, затвердження та реалізації грантів Глобального Фонду в Україні і недопущення зневаги з боку закордонних недержавних організацій, на кшталт Глобального Фонду,  до держави Україна під Вашим керівництвом, і, тим самим, до Вас особисто.

Просимо дати доручення Кабінету Міністрів України як координатору підготовки Заявки до Глобального Фонду:

 1. У відповідності до Закону України "Про виконання програм Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні" організувати і провести аналіз ефективності реалізації в Україні Програм за кошти Глобального Фонду та за його результатами прийняти рішення про розробки нової Заявки до Глобального Фонду та визначитися з основним реципієнтом. Вважаємо, що основним реципієнтом програм за кошти Глобального Фонду має бути виключно Кабінет Міністрів України як Національний координатор. Основний реципієнт може призначати суб-реципієнтів, які несуть відповідальність за виконання своїх частин програми перед Національним координатором.
 2. Проконтролювати процес і результат написання Грантової заявки, що почався,  виходячи із доречності і необхідності визначення основним реципієнтом виключно уповноваженому органу держави Україна - Міністерство охорони здоров’я України. Тобто, визначити основним реципієнтом МОЗ України. Після отримання Гранту, основний реципієнт МОЗ України може давати суб-гранти, включаючи громадські організації.
 3. Розглянути на своєму засіданні кінцевий варіант Заявки до Глобального Фонду та (на відміну від попереднього Віце-прем’єр-міністра України пана Павла Розенка, що приймав таке рішення одноосібно) прийняти відповідне протокольне рішення щодо визначення основним реципієнтом грантів Глобального Фонду в Україні виключно - Міністерство охорони здоров’я України.

 Це дасть державі можливість:

 • Контролювати ефективність виконання Грантової Заявки,
 • Забезпечувати компліментарність заходів Заявки,
 • Своєчасно реагувати на зміни в епідеміологічній ситуації по туберкульозу та ВІЛ в Україні та світі.
 • Унеможливити зловживання та корупційну складову щодо використання гуманітарної допомоги, яка складається у значній мірі із коштів платників податків США.

Оскільки саме Уряд України несе повну відповідальність за протидію туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні, він і повинен керувати, контролювати та спрямовувати реалізацію грантів Глобального Фонду в Україні, а також розпоряджатися грантовими коштами, наданими Глобальним Фондом Україні.

У разі розходжень у думках української державної сторони із керівництвом Глобального Фонду, рекомендуємо державним органам і неурядовим організаціям звертатися безпосередньо до урядів країн – донорів коштів своїх платників  податків, і в першу чергу, до уряду США, щодо незалежного  арбітражу для виключення протекції з боку Глобального Фонду до зручних йому НДО.

Матеріали цього журналістського розслідування також направлені до країн-донорів Глобального Фонду.

З повагою,

Віталій Руденко, БО «Фундація «Громадський рух «Українці проти туберкульозу»

Ігор Горбасенко, Міжнародна журналістська асоціація "Здоров'я без кордонів"

  

Коротка довідка:

За своїм правовим статусом Глобальний фонд це неприбуткова  НЕУРЯДОВА організація, зареєстрована за законодавством Швейцарії.

Глобальний фонд НЕ Є СПЕЦІАЛІЗОВАНОЮ УСТАНОВОЮ ООН чи іншою спеціалізованою установою, утвореною міжурядовими угодами відповідно до статей 57 та 63 Статуту ООН, як, наприклад, Міжнародний валютний фонд (МВФ), Міжнародний банк реконструкції та розвитку (МБРР), Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ), Програма розвитку ООН (ПРООН).

Всі грантові кошти Глобального Фонду надаються не окремим НДО, а САМЕ ДЕРЖАВІ УКРАЇНА,  яка несе повну відповідальність за ефективність використання коштів ГФ, відсутність корупційної складової, і яка визначає шляхи їх використання.

У 2012 році був прийнятий Закон України "Про виконання програм Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні".

Єдиний плюс цього закону – це те, що був визначений НАЦІОНАЛЬНИЙ КООРДИНАТОР ПРОГРАМ, ЯКИМ Є КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ. І те, що  саме Кабінет Міністрів визначає, хто є основним реципієнтом –отримувачем коштів ГФ.

Як  великий мінус цього закону – свідомо знівельований безпосередній реальний контроль  з боку національного координатора  - Кабінету Міністрів України за здійсненням звітності та аудиту Основних реципієнтів, моніторингом стану реалізації програм Глобального фонду, відповідальністю за цільовим використанням гранту тощо.

Візьмемо до уваги, що, з урахуванням вимог Закону України «Про Кабінет Міністрів України» та відповідно до параграфу 1 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 18.07.2007 № 950,   Кабінет Міністрів здійснює свої повноваження шляхом прийняття рішень на засіданнях.

Проте, жодного протокольного рішення засідання Кабінету Міністрів щодо визначення основних реципієнтів ГФ не існує в природі.  Рішення незаконно підписував, зловживаючи своїми повноваженнями, особисто Віце –прем’єр-міністр Павло Розенко. А Кабінет Міністрів таким чином самоусунувся від відповідальності.

Проте, за весь час мільярдні гривневі  кошти ГФ у розмірі від 70 до 100 відсотків  потрапляли повз державних інституцій, у руки двох НДО,  а саме - БО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ» і МБФ «Альянс громадського здоров’я», які фактично протиставили себе державі і всіляко, як вигодо отримувач,  нівелювали її роль і значення у боротьбі із ВІЛ/СНІДом і туберкульозом.

Контактна інформація: sitchen@ukr.netsitchen194@gmail.com