Green Blue Red

Щодо відсутності в Україні вакцини БЦЖ, питання відповідальності за зрив своєчасних поставок вакцини та нанесення шкоди здоров’ю та життю дітей України

PDFPrintE-mail

24-7Відкрите звернення до Прем’єр-міністра України         

Туберкульоз – це захворювання, визнане світовою спільнотою як інфекційне і особливо небезпечне для населення, що, як і COVID-19, має здатність передаватися з диханням людини і уражати легені. Статистика щодо туберкульозу як світова, так і вітчизняна, вражає.

 

На основі даних за 2018р. Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) та досліджень Університету Джорджа Вашингтона, США, щодо найсмертоносніших бактеріальних і вірусних хвороб людства, щодня в світі від туберкульозу помирало 4109 людей, проти 2109 від ВІЛ/СНІДу і 1109 від малярії.

В цей же час наша країна обіймає «почесне» друге місце в світі за поширенням найбільш небезпечної форми туберкульозу із широкою лікарською стійкістю.

І, хоча в сучасному світі на перше місце впевнено виходить COVID-19,

неминуче і невідворотне поєднання на теренах України цих соціально небезпечних інфекцій несе нищівну загрозу нинішньому і майбутнім поколінням українців.

Головна надія для Уряду України в обох ситуаціях - на вчасну вакцинацію: для усього населення щодо COVID-19, і для дітей – щодо ТУБЕРКУЛЬОЗУ.

І якщо забезпеченням вакциною щодо COVID-19 Уряд України реально займається, то вакцина БЦЖ в Україні практично відсутня. БЦЖ – вакцина для профілактики туберкульозу.

За даними ВООЗ розрахунковий показник захворюваності дітей в 4,5 рази перевищує національний статистичний показник.

БЦЖ є ефективною для запобігання важких уражень від туберкульозу у дітей. Понад 90 % дітей в Україні мають проходити щорічне щеплення саме цією вакциною. Її широко використовують в усьому світі, особливо в країнах з високим тягарем туберкульозу, до яких віднесена і Україна. В Україні та багатьох інших країнах, щеплення вакциною БЦЖ є обов’язковим.

В умовах пандемії коронавірусу в Україні склалася ганебна ситуація, а саме: через відсутність в країні вакцини БЦЖ зупинено вакцинування новонароджених. В історії України такого ще не було ніколи, щоб протягом року дітей не вакцинували.

У 2015 році МОЗ України почав закуповувати ліки за договорами та при посередництві із міжнародними організаціями. У 2019 році, після ухвалення Закону про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі", продовжено закупівлю ліків, вакцин і медичних виробів через міжнародні організації ще на два роки.

Разом з тим, Угоди (меморандуми) між Урядом України і міжнародними організаціями, які і безпосередньо закуповують ліки за бюджетні кошти щодо такої життєво-важливої вакцини, якою і являється вакцина БЦЖ, не є у відкритому доступі, що, нажаль, провокує дискусії про існування корупційної складової процесу.

І, якщо раніше причина росту дитячого туберкульозу вбачалася у недовиявленні, вадах статистики, то тепер до причин додалися, на нашу думку, результати невдалої та недосконалої реформи системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню. Так, відсутність реального контрольованого лікування пацієнтів в амбулаторних умовах, передача складних функцій спеціалізованої протитуберкульозної допомоги сімейним лікарям, котрі поки що не в змозі в повному обсязі здійснювати цю допомогу, створили передумови передбачуваного вибухового зростання захворюваності на туберкульоз, в першу чергу на його мультирезистентну форму та форму із широкою лікарською стійкістю.

До особливо важких наслідків ці причини привели в умовах Covid-пандемії, яка сконцентрувала всю увагу і ресурси держави і населення, не залишивши належної уваги Уряду України до смертельної небезпеки туберкульозу.

 

 

У зв’язку з цим, зважаючи на надзвичайну ступінь важливості цієї проблеми, наполягаємо:

1.Оприлюднити угоди (Меморандуми) між українською стороною і фактичними міжнародними посередниками щодо закупівель ліків, вакцин і медичних виробів для лікування туберкульозу із прізвищами підписантів.

2.Надати інформацію щодо посадової особи АПАРАТУ Кабінету Міністрів України, яка має контролювати виконання вищезгаданої Угоди (Меморандуму), і, згідно посаді, нести відповідальність за зрив своєчасних поставок та нанесення шкоди здоров’ю та життю маленьких українців.

3.Надати інформацію щодо невідкладних заходів Кабінету Міністрів України задля виправлення зазначених проблем, включаючи, при необхідності, заміну міжнародного посередника і відкликання неосвоєних ним державних коштів.

Звернення також направлене на адреси Президента України, комітетів та фракцій Верховної Ради України  .

 

Вдячні за відповідь, з повагою,

 

БО Фундація Громадський рух «Українці проти туберкульозу»

Коаліція організацій «Зупинимо туберкульоз разом»

Контактна інформація: sitchen@ukr.netsitchen194@gmail.com